Skip to content
hintergrund bild

Blog

Vinylové podlahy – viac ako len moderný trend

Vinylové podlahy Murexin

Vinylové podlahy si získali svoje miesto v moderných interiéroch vďaka odolnosti, dizajnovým možnostiam a priaznivej cene. No pod ich povrchom sa skrýva omnoho viac – vrátane kvalitného lepidla, ktoré zabezpečí, že všetko ostane na svojom mieste dlhé roky.

Od PVC k dizajnovému vinylu

PVC (polyvinylchlorid) sa začal vo väčšom používať už v 30. rokoch 20. storočia. Spočiatku sa využíval najmä v priemyselných priestoroch, neskôr si našiel cestu aj do domácností. Postupne sa vyvíjali nové typy krytín, ktoré spájali výhody PVC s atraktívnejším vzhľadom a lepšími vlastnosťami. Tak vznikol moderný vinyl a neskôr LVT krytina (Luxury Vinyl Tiles).

Vinyl, PVC a LVT… ako sa v tom vyznať?

Aj keď sa v praxi tieto pojmy často zamieňajú, existujú medzi nimi rozdiely:

  • PVC podlaha je všeobecné označenie pre podlahoviny na báze polyvinylchloridu. Môže ísť o rolky (metráž), ale aj o dielce. Lacnejšie varianty sú tenšie a menej odolné, vhodné skôr do menej zaťažených priestorov.
  • Vinylová podlaha je širší pojem zahŕňajúci rôzne formáty a technológie. Oproti klasickému PVC je vinyl odolnejší, krajší a má lepšiu štruktúru.
  • LVT (Luxury Vinyl Tiles) je luxusná vinylová krytina, ktorá sa predáva vo forme dielcov. Je hrubšia, stabilnejšia, často so štruktúrou imitujúcou drevo či kameň. Čoraz častejšie si práve tento druh krytiny nachádza cestu do kúpeľní, a to nielen na podlahe, ale aj na stenách.

Vinylová podlaha potrebuje správny základ

Moderná vinylová podlaha je nielen krásna, ale aj funkčná, samozrejme za predpokladu, že má stabilný základ. Tým základom je správny typ lepidla, ktoré si poradí s nárokmi priestoru aj samotnej krytiny. Pri lepení vinylových podláh sa neoplatí šetriť. Nesprávne zvolené lepidlo môže totiž spôsobiť deformácie, zvlnenie alebo dokonca odlepenie krytiny. Pri jeho výbere je dôležité zohľadniť typ podkladu (betón, anhydrit, hydroizolácia), zaťaženie a spôsob využitia priestoru, a v neposlednom rade typ vinylovej krytiny (hrúbka, forma, iné vlastnosti).

Produkty Lepidlo na dizajnové podlahové krytiny D 495

Tip na produkt: Overené riešenie!

Lepidlo na dizajnové podlahové krytiny D 495 je ľahko spracovateľné disperzné lepidlo s obsahom vlákien a je určené na lepenie podlahových krytín do vlhkého lôžka. Neobsahuje rozpúšťadlá a má nízky obsah emisií. Veľmi vhodné je na použitie pri zvýšených nárokoch na rozmerovú stálosť nalepenej krytiny. V interiéri s ním nalepíte dizajnové PVC („vinyl“) PVC a CV krytiny každého druhu (v pásoch a vo forme dielcov), krytiny z kaučuku v pásoch a vo forme dielcov do 3,2 mm (nad po konzultácii s dodávateľom), ako aj polyolefínové krytiny (bez obsahu chlóru).

 

Lepidlo na dizajnové podlahové krytiny D 495

  • vystužené vláknami
  • veľká rozmerová stálosť
  • veľká počiatočná prídržnosť
  • krátky čas odvetrania
  • univerzálne použitie
Lepidlo na dizajnové podlahové krytiny D 495

Tipy pre úspešné lepenie vinylovej podlahy

1. Dobre pripravený podklad je základ

Podklad musí byť suchý, čistý, pevný a rovný. Vinyl kopíruje každú nerovnosť, preto nerovnosti väčšie ako 2 mm je vhodné vyrovnať samonivelizačnou stierkou. Odporúčame systémové riešenia pomocou výrobkov Murexin, čiže vhodnú penetráciu a nivelačnú hmotu. Hrúbka nivelačnej hmoty by mala byť min. 3 mm. Podklad v prípade potreby pred lepením zľahka prebrúste, následne vysajte prach. Veľmi savé podklady odporúčame pred lepením napenetrovať vhodným penetračným náterom napr. Hĺbkovým základom D7.

2. Skontrolujte zvyškovú vlhkosť

Pri cementovom potere sa odporúča max. 2 % CM, pri anhydrite len 0,5 % CM. Ak je vlhkosť vyššia, hrozí odlepenie krytiny.

3. Použite odporúčané lepidlo pre daný typ krytiny

Každý výrobca má svoje odporúčania – sledujte technický list a vyberajte lepidlo s vhodnou pevnosťou a elasticitou.

Lepidlo do mokrého a adhézneho lôžka D 391

Tip na produkt: Produktová novinka!

Lepidlo do mokrého a adhézneho lôžka D 391 je veľmi kvalitné, disperzné lepidlo na báze syntetických živíc, bez zápachu, bez obsahu rozpúšťadiel, s minimálnym obsahom emisií. V interiéri je určené na lepenie homogénnych PVC krytín v pásoch a aj vo forme dielcov na steny a podlahy. Nalepíte ním aj textilné podlahoviny s latexovým rubom, rubom z hladkej latexovej peny, s rubom z razeného latexu a s rubom z PU peny. 

 

Lepidlo do mokrého a adhézneho lôžka D 391

  • dobrá počiatočná prídržnosť
  • rýchly nábeh pevnosti
  • vysoká konečná pevnosť
Pozrieť produkt

4. Nezabúdajte na aklimatizáciu podlahy

Vinylovú krytinu nechajte min. 24-48 hodín v miestnosti, kde bude pokladaná, pri stabilnej teplote (ideálne 18-22 °C). Zabránite tak jej rozťahovaniu alebo zmršťovaniu po realizácii.

5. Používajte správne náradie

Na nanášanie lepidla použite vhodnú zúbkovanú stierku podľa odporúčaní výrobcu. Pri LVT dielcoch často stačí jemné ozubenie B1 alebo A2.

6. Dbajte na čas otvorenia lepidla

Disperzné lepidlá majú tzv. „čas odvetrania“ – podlaha sa nelepí hneď po nanesení, ale až keď je lepidlo na dotyk suché (nesmie sa lepiť na prsty, ale nesmie byť ani zatuhnuté). Sledujte časový interval v návode!

7. Po položení podlahu dôkladne pritlačte

Použite valec alebo gumený tĺčik/kladivko, aby ste vytlačili vzduch a zabezpečili úplný kontakt s lepidlom. Nezabudnite kontrolovať škáry.

8. Zaťažovanie a čistenie až po vytvrdnutí

Po lepení nechajte lepidlo vytvrdnúť podľa odporúčania (zvyčajne 24-48 hodín). Vyhnete sa posunom a poškodeniam krytiny.

Čo ešte zvážiť pri výbere vinylovej podlahy

Aj keď je vinylová podlaha moderná, praktická a vizuálne atraktívna, existujú situácie, kedy si zaslúži aj pohľad z iného uhla. 

1. Slabšia odolnosť voči vysokým teplotám a UV žiareniu

V miestnostiach s veľkými presklenými plochami, kde praží slnko, sa môže vinyl deformovať alebo vyblednúť. Riešením môže byť použitie kvalitného typu s UV ochranou alebo tienenie okien.

2. Nevhodné pre vlhké podklady bez izolácie

Vinyl dobre znáša vlhkosť zhora (napr. pri vytieraní), ale podklad musí byť suchý. Inak hrozí odlepenie alebo tvorba plesní. Riešením je dôsledná izolácia a meranie vlhkosti podkladu pred pokládkou.

3. Môže pôsobiť menej „prirodzene“

Hoci moderné dekory sú veľmi realistické, pre niekoho to stále „nie je drevo“. Ani najrealistickejší dekor nemusí uspokojiť milovníkov prírodných materiálov. Riešením môže byť  kombinácia s inými povrchmi a zariadením v prírodných materiáloch v interiéri.

4. Mäkší povrch

Povrch vinylových podláh môže byť náchylnejší na poškriabanie, napr. od piesku, nábytku bez podložiek, domácich zvierat. Riešením je použitie podložiek pod nábytok, pravidelné zametanie alebo voľba vinylu s ochrannou vrstvou.

Nezabudnite sa poradiť s odborníkom a vybrať si nielen vhodný typ a dizajn vinylovej podlahy, ale aj to, čo je pod ňou – pretože to, čo drží, sa počíta. 😉