Blog
Základom každej liatej podlahy je dokonalý podklad
Liate podlahy v garáži, v parkovacích domoch či vo výrobných halách, alebo v predajných priestoroch, na terasách, balkónoch, ale tiež v kuchyni či kancelárii majú jedno spoločné: Každá liata podlaha môže byť len taká dobrá, ako dobrý je podklad, na ktorý sa bude realizovať.
Čo musíte vedieť pred realizáciou liatej podlahy
Liate podlahové systémy, v závislosti od prostredia do ktorého sa navrhujú, musia spĺňať rôzne požiadavky. V garáži pre autá (pojazdné plochy, prípadne nárazy či obrus, protišmykový povrch) sa navrhuje iná skladba ako do kuchyne či obývacej izby (pochôdzne plochy, hladký povrch). Iné nároky na podlahy majú prevádzky pre potravinársky priemysel, iné priemyselný závod na výrobu káblov. Rozhodujúci pre navrhovanú skladbu liatej podlahy je však podklad. Okrem toho, že je potrebné vedieť či je váš podklad nenasiakavý alebo nasiakavý, mali by ste venovať pozornosť aj vlhkosti podkladu, jeho pevnosti, dutinám a škáram v podklade či znečisteniu podkladu. V neposlednom rade je dôležitá jeho rovinnosť. Minimálne z ekonomického hľadiska je určite rozumnejšie vyrovnávať podklad ako dosiahnuť rovinnosť podlahy reakčno-živicovou stierkou.
Vlhkosť podkladu
Pri príliš veľkej zvyškovej vlhkosti v podklade môže dôjsť v liatej podlahe k vzniku osmotických bublín. Preto je potrebné poznať zvyškovú vlhkosť podkladu. Existujú rôzne metódy zistenia vlhkosti, pričom najjednoduchšou je nasledovná: Plastovú fóliu o veľkosti 1 m2 prilepíme na podklad a počkáme cca 24 hod. Ak je poter pod fóliou tmavší ako okolitý, nie je ešte ten správny čas na nanášanie ďalších vrstiev systému. Existujú aj sofistikovanejšie metódy zistenia vlhkosti pomocou elektronických prístrojov alebo skúška pomocou CM-prístroja, ktorá sa v praxi používa najčastejšie. Napríklad podklady na cementovej báze považujeme za dostatočne vyschnuté ak je nameraná zvyšková vlhkosť max. 4%.
Pevnosť podkladu
Dôležitou vlastnosťou podkladu je jeho pevnosti v ťahu alebo tzv. konečná pevnosť. Predstavte si ju ako najväčšie možné napätie v materiáli pri naťahovaní, ktorému materiál ako celok odoláva bez porušenia. Pevnosť v ťahu povrchovej vrstvy podkladu sa stanoví odtrhovou skúškou. Na plochu podkladu (cca 5 cm2) sa prilepí skúšobný kovový terč kruhového prierezu. Terč sa zachytí do čeľustí prístroja a ťahá sa zvisle nahor. Pri skúške by sa malo urobiť min. 5 testovacích odtrhov a priemerná nameraná hodnota by mala byť 1,5 N/mm2 (minimálna nameraná hodnota by mala byť 1,1 N/mm2).
Pevnosť v tlaku podkladu je ďalším parametrom, o ktorom by ste pred realizáciou liatej podlahy mali niečo vedieť. Požadovaná pevnosť závisí od predpokladaného zaťaženia, najmenej by však mala byť 25 N/mm2 po 28 dňoch. Tvrdosť podkladu sa najčastejšie zisťuje pomocou Schmidtovho kladivka a pretože sa pri tejto skúške podklad neporuší, ide o „nedeštruktívnu“ metódu.
Pri ľahko zaťažovaných podkladov sa môže realizovať aj jednoduchšia skúšobná metóda, tzv. „vrypová skúška“, pri ktorej sa do podkladu vrypovým prístrojom vyryjú rovnobežné čiary pod uhlom 40-60° a následne sa vyhodnotí miera poškodenia povrchu. Kontroluje sa hĺbka a šírka rýh.
Dutiny a škáry v podklade
Ako odhalíme prípadné dutiny v podklade? Veľmi jednoducho. Jemným poklepaním po podklade zistíme, či je podklad dutý alebo nie. Pri veľkých plochách môžeme použiť oceľové guličky, ktoré gúľame po podklade, pričom miesta dutín majú počuteľne iný zvuk. Malé dutiny vyspravíme pomocou epoxidovej živice. Veľké dutiny musia byť vyplnené, napr. epoxidovou maltou. Stavebné spoje a dilatačné škáry musia byť vždy priznané a nesmú byť pevne spojené s vrstvami podlahového systému.
Znečistený podklad
Aj znečistený podklad môže zapríčiniť poškodenie konečnej vrstvy liatej podlahy. Preto musí byť podklad pred aplikáciou vrstiev liatej podlahy čistý a bez uvoľnených častíc. Rovnako tak všetky nečistoty ako oleje, tuky, zvyšky farebných náterov, mazivá, chemikálie alebo minerálne kaly musia byť bezo zvyšku odstránené. Vhodné spôsoby na odstránenie týchto druhov znečistenia sú brúsenie, frézovanie a otryskávanie. Znečistenie ropnými látkami či olejmi sa odstraňuje plameňom a následným otryskávaním alebo použitím chemických čističov. Pri veľmi veľkom znečistení podkladu sa môže na podklad naniesť nová vrstva reakčno-živičnej malty, ktorou sa nahradí pôvodný podklad.
Kvalitne pripravený podklad je základom pre trvácnu a peknú liatu podlahu
Pokiaľ je náš podklad suchý, pevný, bez voľných častí či separačných látok, nie je mastný a neobsahuje žiadne iné látky, ktoré by mohli narušiť povrchové vrstvy, a rovnako sú mechanickým spôsobom odstránené časti podkladu, ktoré sú jemné a mäkké alebo majú nesúdržný povrch,
máme vyspravené aj prípadné trhliny (veľké trhliny treba „zošiť“ pomocou oceľových spon a zálievky z epoxidových živíc) môžeme celý povrch napenetrovať transparentnou Epoxidovou živicovou bázou EP 70 BM a zasypať kremičitým pieskom, prípadne Objektovou epoxidovou penetráciou OG 80, ktorá je už čiastočne plnená kremičitou múčkou na jednoduchšiu aplikáciu. Takto pripravený podklad je zárukou bezproblémovej realizácie liatych podlahových systémov.
Vedeli ste, že:
Zmiešaním Objektovej epoxidovej penetrácie OG 80 s kremičitým pieskom potrebnej frakcie získate epoxidovú maltu, ktorá je vhodná na vyspravenie prípadných nerovností v podklade.
MUREXIN liate podlahové systémy sú rokmi overené každodenným používaním, a to aj extrémnym zaťažením v továrňach, chemických závodoch, rovnako tak vo verejných budovách a obchodných prevádzkach. Vzhľadom na rôznorodosť materiálovej skladby liatych podlahových systémov vám naši skúsení pracovníci odborne poradia a navrhnú jednotlivé materiály tak, aby boli nielen estetickým stvárnením vášho priestoru, ale aby bola zaručená ich chemická a mechanická odolnosť a dlhá životnosť.
Spracovateľské tipy MUREXIN:
1/ Pri spracovaní materiálov mimo ideálneho rozsahu teplôt +15 °C až + 25 °C a relatívnej vzdušnej vlhkosti 40% až 60% sa môžu výrazne zmeniť vlastnosti materiálu. Zvýšená vzdušná vlhkosť a nižšie teploty spomaľujú tuhnutie a tvrdnutie materiálov, znížená vlhkosť a vyššie teploty tieto procesy urýchľujú.
2/ Pri miešaní čiastkových množstiev vždy používajte váhu!
3/ Po zmiešaní komponentov reakčnej živice materiál čo najrýchlejšie spracujte!
4/ Pri aplikácii na veľké plochy dbajte na to, aby nedochádzalo pri nadpájaní pracovných pásov k viditeľným nadpojeniam! Nadpájajte vždy čerstvý materiál s čerstvým!
22. augusta 2024
Lepidlo na dlažbu – Vyberte si to správne lepidlo!
Viac 22. augusta 2024Lepidlo na dlažbu – Vyberte si to správne lepidlo!
21. júna 2024
Aktuálne trendy v škárovaní – Estetika verzus životnosť!
Viac 21. júna 2024Aktuálne trendy v škárovaní – Estetika verzus životnosť!
23. mája 2024
Vyrovnanie podlahy – krok za krokom
Viac 23. mája 2024Vyrovnanie podlahy – krok za krokom
26. apríla 2024
Moderné a bezpečné (nielen) farby do garáží
Viac 26. apríla 2024Moderné a bezpečné (nielen) farby do garáží
13. marca 2024
Viete kedy je flexibilné lepidlo naozaj flexibilné?
Viac 13. marca 2024Viete kedy je flexibilné lepidlo naozaj flexibilné?
29. februára 2024
Ako si vybrať správny penetračný náter pri realizácii podlahy?
Viac 29. februára 2024Ako si vybrať správny penetračný náter pri realizácii podlahy?
19. januára 2024
Hydroizolácia kúpeľne – Čo by ste mali vedieť skôr ako začnete s lepením obkladov
Viac 19. januára 2024Hydroizolácia kúpeľne – Čo by ste mali vedieť skôr ako začnete s lepením obkladov
15. decembra 2023
Pružná lepiaca malta KGX 65 – Rozotiera sa ako maslo, drží ako MUREXIN!
Viac 15. decembra 2023Pružná lepiaca malta KGX 65 – Rozotiera sa ako maslo, drží ako MUREXIN!
8. decembra 2023
Škárovanie – Tajomstvo, ako precízne škárovať
Viac 8. decembra 2023Škárovanie – Tajomstvo, ako precízne škárovať
29. novembra 2023
Nohami pevne na zemi. Ako na kvalitné a precízne vyrovnanie podlahy?
Viac 29. novembra 2023Nohami pevne na zemi. Ako na kvalitné a precízne vyrovnanie podlahy?
24. októbra 2023
Výber škárovacej hmoty nie je len o farebnom odtieni
Viac 24. októbra 2023Výber škárovacej hmoty nie je len o farebnom odtieni
6. októbra 2023
Dizajnové podlahové stierky z epoxidovej živice
Viac 6. októbra 2023Dizajnové podlahové stierky z epoxidovej živice
21. septembra 2023
Betónová stierka – stierka na opravu betónových povrchov
Viac 21. septembra 2023Betónová stierka – stierka na opravu betónových povrchov
31. augusta 2023
Vyrovnanie betónového povrchu v exteriéri
Viac 31. augusta 2023Vyrovnanie betónového povrchu v exteriéri
24. augusta 2023
Adhézny mostík záruka pevnosti, trvanlivosti a bezpečnosti
Viac 24. augusta 2023Adhézny mostík záruka pevnosti, trvanlivosti a bezpečnosti
14. augusta 2023
Materiály pre pekné a funkčné fasády domov
Viac 14. augusta 2023Materiály pre pekné a funkčné fasády domov
25. júla 2023
Izolovanie (nielen) podzemných častí stavieb proti vode
Viac 25. júla 2023Izolovanie (nielen) podzemných častí stavieb proti vode
13. júna 2023
Stavebný materiál na každú stavbu
Viac 13. júna 2023Stavebný materiál na každú stavbu
16. mája 2023
MUREXIN na BAU Mníchov v duchu inovácie a ekológie
Viac 16. mája 2023MUREXIN na BAU Mníchov v duchu inovácie a ekológie
12. apríla 2023
Disperzné lepidlá do každej situácie
Viac 12. apríla 2023Disperzné lepidlá do každej situácie
11. apríla 2023
Nové dizajnové možnosti (nielen) v kúpeľni
Viac 11. apríla 2023Nové dizajnové možnosti (nielen) v kúpeľni
31. januára 2023
Lepidlá pre elektricky vodivé podlahy
Viac 31. januára 2023Lepidlá pre elektricky vodivé podlahy
23. decembra 2022
Škárovacie malty a tmely – dokonale zaškárované!
Viac 23. decembra 2022Škárovacie malty a tmely – dokonale zaškárované!
13. decembra 2022
Sanácia železobetónových konštrukcií – krok za krokom
Viac 13. decembra 2022Sanácia železobetónových konštrukcií – krok za krokom
25. novembra 2022
Ako si vybrať vhodné materiály do domácnosti?
Viac 25. novembra 2022Ako si vybrať vhodné materiály do domácnosti?
18. novembra 2022
Viete, čo sa „skrýva“ za logom MUREXIN BEST4YOU?
Viac 18. novembra 2022Viete, čo sa „skrýva“ za logom MUREXIN BEST4YOU?
11. novembra 2022
Prísady na zlepšenie vlastnosti betónu
Viac 11. novembra 2022Prísady na zlepšenie vlastnosti betónu
28. októbra 2022
Ideme maľovať – ako vybrať správny penetračný náter?
Viac 28. októbra 2022Ideme maľovať – ako vybrať správny penetračný náter?
24. októbra 2022
Tehličkový obklad v kuchyni – krok za krokom
Viac 24. októbra 2022Tehličkový obklad v kuchyni – krok za krokom
13. októbra 2022
Hydroizolačné membrány, cez ktoré neunikne ani kvapka
Viac 13. októbra 2022Hydroizolačné membrány, cez ktoré neunikne ani kvapka
6. októbra 2022
Parketové laky – trvácne a nadčasové drevené podlahy
Viac 6. októbra 2022Parketové laky – trvácne a nadčasové drevené podlahy
26. septembra 2022
Podlaha z dekoratívnych kamienkov
Viac 26. septembra 2022Podlaha z dekoratívnych kamienkov
26. septembra 2022
Nivelačné hmoty – dokonalý podklad pod každú podlahu
Viac 26. septembra 2022Nivelačné hmoty – dokonalý podklad pod každú podlahu
16. septembra 2022
Epoxidová liata podlaha do garáže
Viac 16. septembra 2022Epoxidová liata podlaha do garáže
9. septembra 2022
Stierka, ktorá prináša kus prírody do interiéru
Viac 9. septembra 2022Stierka, ktorá prináša kus prírody do interiéru
23. augusta 2022
Nivelačné hmoty – záruka perfektného výsledku
Viac 23. augusta 2022Nivelačné hmoty – záruka perfektného výsledku
18. augusta 2022
Krása a nadčasovosť prírodného kameňa
Viac 18. augusta 2022Krása a nadčasovosť prírodného kameňa
11. augusta 2022
Základom každej liatej podlahy je dokonalý podklad
Viac 11. augusta 2022Základom každej liatej podlahy je dokonalý podklad
5. augusta 2022
Sanačná omietka – riešenie na vlhkosť v murive?
Viac 5. augusta 2022Sanačná omietka – riešenie na vlhkosť v murive?
27. júla 2022
Súčasné trendy v materiáloch na lepenie podláh
Viac 27. júla 2022Súčasné trendy v materiáloch na lepenie podláh
21. júla 2022